Rasprava pred Evropskim sudom za ljudska prava povodom bombardovanja zgrade RTS 1999. godine

4. septembar 2001.

Krajem oktobra 2001. održaće se javna rasprava pred Velikim većem Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu povodom zahteva koji su svojevremeno podneli srodnici četiri radnika RTS, poginula prilikom napada snaga NATO na zgradu Radio Televizije Srbije (RTS) u Beogradu 23. aprila 1999, kao i jedan pri tom povređeni radnik. Njih zastupaju predstavnici Beogradskog centra za ljudska i pravnici iz Velike Britanije i SAD.

Podnosioci zahteva traže naknadu štete zbog povrede Evropske konvencije o ljudskim pravima. Oni tvrde da sedamnaest država – članica Severnoatlantskog pakta (NATO), koje su istovremeno i ugovornice Evropske konvencije o ljudskim pravima, nisu poštovale pravo na život petoro žrtava, što im je bila dužnost prema Konvenciji. Oni tuže sedamnaest država – Belgiju, Veliku Britaniju, Grčku, Dansku, Island, Italiju, Luksemburg, Mađarsku, Nemačku, Norvešku, Poljsku, Portugal, Tursku, Francusku, Holandiju, Češku Republiku i Španiju. Preostale dve članice NATO, SAD i Kanada, nisu obuhvaćene Evropskom konvencijom.

Tužioci tvrde da je određivanje zgrade RTS za vojni cilj bilo nezakonito prema međunarodnom pravu i protivno Evropskoj konvenciji.

Sud je naložio tuženim državama da odgovore na neka pitanja koja se tiču prihvatljivosti zahteva. U ime većine njih odgovore je 2. maja 2001. godine podnela vlada Velike Britanije, a Francuska, Poljska i Mađarska poslale su svoje posebne primedbe. Tužene države se iz raznih razloga suprotstavljaju zahtevu i tvrde da Sud nije nadležan. Zastupnici oštećenih predali su 3. septembra 2001. svoje replike na tvrdnje tuženih država. O argumentima obeju strana Veliko veće će odlučiti pošto sasluša predstavnike stranaka u usmenoj raspravi,

Podnosioci zahteva su roditelji poginulih Ksenije Banković, Nebojše Stojanovića i Darka Stoimenovskog, supruga poginulog Milana Joksimovića, kao i povređeni Dragan Šuković.

Na čelu tima zastupnika oštećenih je Toni Fišer (Fisher) iz advokatske kancelarije Fišer, Džons i Grinvud u Kolčesteru, Engleska. Pred Sudom će istupati Vojin Dimitrijević i Tatjana Papić iz Beogradskog Centra za ljudska prava, profesori Kevin Bojl (Boyle) i Fransoaz Hempson (Hampson) iz Velike Britanije i Hurst Hanum (Hannum), profesor Univerziteta Tafts u Kembridžu, SAD.

Dalja obaveštenja  mogu se dobiti od Beogradskog centra za ljudska prava (tel/fax: 011 3085 328) i pomenute advokatske kancelarije u Kolčesteru (tel: ++44 1206 578 282, fax: ++ 44 1206 760 282).

Aktuelna izdanja centra

Sva izdanja

Posebna izdanja

Podjednako važni – program za rad sa mladima na temama društvenih (ne)jednakosti

Autori: Branka Bajić Jovanov, Demir Mekić, Dušan Blagojević, Jelena Vuksanović

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Prava zdravstvenih radnika tokom pandemije COVID-19 u Srbiji: Heroji ili zanemarne žrtve?

Autorke: Marina Mijatović, Gorica Đokić, Milja Dimitrijević

Preuzmite publikaciju