Sloboda za Željka Bodrožića

3. april 2007.

Beogradski centar za ljudska prava zahteva od svih nadležnih organa da preduzmu potrebne mere da se spreči zatvaranje novinara Željka Bodrožića koji je već godinama izložen šikaniranju i kršenju osnovnih ljudskih prava koje sprovode sudovi pred kojima se Bodrožiću izriču kazne zbog načina na koji javnost u Kikindi, Vojvodini i Srbiji izveštava o političkim i drugim zloupotrebama. Željko Bodrožić je, kao i mnogi drugi novinari, kažnjavan i u vreme totalitarnog Miloševićevog režima. Za razliku od mnogih, on je nastavio da piše na isti način, naivno ali ispravno verujući da kršenje ljudskih prava, zloupotreba sudova i samoponižavanje sudija u Srbiji nisu večni. U Kikindi i Srbiji i danas, sedam godina po rušenju režima čije vrednosti i dalje čuvaju pojedine sudije, a na to ih tiho ili glasno inspirišu neki ministri, osuđuju novinare na zatvorske kazne.

Komitet za ljudska prava je u novembru 2005. godine utvrdio da su državni organi Srbije odgovorni za kršenje slobode izražavanja garantovane Paktom o građanskim i političkim pravima pa je nadležnim organima ove države naloženo da otklone posledice tog kršenja, uključujući i naknadu troškova koje je Bodrožić platio u brojnim postupcima u kojima mu je pravo prekršeno. Od tada je prošlo sedamnaest meseci.

Komitet pravnika za ljudska prava koji je Bodrožića uspešno zastupao u ovim postupcima je od nadležnih organa nekoliko puta tražio ispunjenje odluke Komiteta. Za to nije bilo ni vremena ni volje, a državni funkcioneri su i te prilike koristili za napad i omalovažavanje napora ove nevladine organizacije. U zemlji u kojoj je pozivanje na međunarodno pravo mantra vladajućih političara, bezobzirno se krši međunarodno pravo preko leđa novinara Željka Bodrožića.

Beogradski centar će, sve dok se ove sramne odluke sudova ne ukinu, u svakoj prilici, samostalno i u saradnji s drugim nevladinim organizacijama, medijima i pravim novinarima, političkim strankama i slobodnim građanima Srbije, tražiti slobodu za Željka Bodrožića i odgovornost svih koji su odgovorni za ove protivpravne odluke kojima se krše unutrašnje pravo Srbije i odluke međunarodnih tela za zaštitu ljudskih prava.

Aktuelna izdanja centra

Sva izdanja

Posebna izdanja

Podjednako važni – program za rad sa mladima na temama društvenih (ne)jednakosti

Autori: Branka Bajić Jovanov, Demir Mekić, Dušan Blagojević, Jelena Vuksanović

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Prava zdravstvenih radnika tokom pandemije COVID-19 u Srbiji: Heroji ili zanemarne žrtve?

Autorke: Marina Mijatović, Gorica Đokić, Milja Dimitrijević

Preuzmite publikaciju