Zakon o informisanju

31. avgust 2009.

Beogradski centar za ljudska prava ponovo izražava svoju zabrinutost zbog loše prakse zakonodavnih organa u Srbiji, da po hitnom postupku usvajaju predloge zakona o kojima prethodno nije bilo nikakve javne debate i o kojima stručna javnost nije bila u prilici da se izjasni.          Najnoviji primer za to je hitno donošenje Zakona o izmenama i dopunama zakona o javnom informisanju, koji po mišljenju Centra sadrži nedostatke čije će se loše posledice dugo ispoljavati.

Razumljiva je potreba da se medijska scena u Srbiji uredi i da se spreči divljanje neodgovornih urednika, novinara i vlasnika sredstava za javno komuniciranje, koji se ne ustežu da vređaju čast i ugled pojedinaca i grupa i koji pokazuju potpuni prezir za istinu. Međutim, sam Centar i dalje smatra da se to moglo postići doslednom i progresivnom primenom postojećeg zakonodavstva. Ovo je propušteno kako zbog slabosti u samom sudstvu, tako i zbog sklonosti ljudi na vlasti i blizu vlasti da medije na lošem profesionalnom nivou koriste onda kad je to u njihovom uskom interesu.

To što se postojeći zakoni, pa i ovaj, zloupotrebljavaju i pogrešno tumače, nije razlog da se ishitreno usvajaju novi, za koje se opravdano može pretpostaviti da će imati više loših od dobrih posledica.

Aktuelna izdanja centra

Sva izdanja

Posebna izdanja

Podjednako važni – program za rad sa mladima na temama društvenih (ne)jednakosti

Autori: Branka Bajić Jovanov, Demir Mekić, Dušan Blagojević, Jelena Vuksanović

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Prava zdravstvenih radnika tokom pandemije COVID-19 u Srbiji: Heroji ili zanemarne žrtve?

Autorke: Marina Mijatović, Gorica Đokić, Milja Dimitrijević

Preuzmite publikaciju