Prvo spajanje porodice za izbeglice poreklom iz Afrike

4. april 2024.

Prvo spajanje porodice za izbeglice poreklom iz Afrike

Koliko je Budžumbura daleko od Beograda? Tačno 7945 km za koje vam je potrebno 71 dan i 22 sata da ih pređete. Marie je trebalo tačno 3 godine, 2 meseca i 11 dana kako bi ponovo bila sa svojim suprugom kome je u Srbiji dodeljeno utočište. Želja našeg klijenta bila je da dovede na bezbedno svoju suprugu iz Burundija u Srbiju i tim Beogradskog centra za ljudska prava mu je u tome pomogao.

Pravo na spajanje porodice, odnosno pravo na porodični život i jedinstvo porodice, jedno je od osnovnih prava izbeglica garantovano pozitivno pravnim propisima Republike Srbije, kao i potvrđenim instrumentima međunarodnog prava iz oblasti ljudskih prava.

Ipak, u postupku ostvarivanja ovog prava mogu se javiti brojni izazovi u vezi sa pribavljanjem različitih dokumenata i dokaza, odlaskom u diplomatsko-konzularno predstavništvo koje se često ne nalazi u državi porekla izbeglica, kao i u vezi sa visokim troškovima različitih taksi i potrebnih usluga. Postupak se može dodatno zakomplikovati u slučaju da javne isprave države porekla izbeglice, poput izvoda iz matične knjige venčanih, podležu diplomatsko-konzularnoj legalizaciji (tzv. punoj legalizaciji) radi potvrđivanja njihove verodostojnosti.

U postupku koji je vodio u ime svog klijenta iz Burundija, tim BCLJP-a je, uz podršku kancelarije UNHCR-a u Srbiji, ostvario odličnu saradnju s Ministarstvom spoljnih poslova i ambasadom Srbije u Keniji, koji su pokazali izuzetnu susretljivost i spremnost da prilagode postupak specifičnim okolnostima slučaja.

Ostvarivanje prava na spajanje s porodicom od velikog je značaja za potpunu integraciju izbeglica, imajući u vidu da im članovi porodice pružaju najveću podršku u procesu prilagođavanja novom okruženju i životnim uslovima. Značaj spajanja jedne porodice izbeglice leži i u činjenici da njeni članovi mogu biti u riziku kao osobe bliske pojedincu koji je bio izložen ili u riziku od progona, ili ukoliko su ostali da žive na području unutrašnjeg ili međunarodnog oružanog sukoba.

Pružanjem pravne podrške osobama kojima je dodeljena međunarodna zaštita u Srbiji u njihovom spajanju s članovima porodice, tim Beogradskog centra za ljudska prava, zajedno s nadležnim državnim institucijama, razvija praksu u ovoj oblasti izbegličkog prava u Srbiji.

Procedura spajanja porodice je, prema našim saznanjima, sprovedena još samo u jednom slučaju izbeglice iz Avganistana, tokom 2020. godine.

Nadamo se da će i budući zahtevi izbeglica za spajanjem sa članovima svojih porodica u Srbiji biti uspešni. Beogradski centar za ljudska prava nastavlja da pruža podršku gospođi Marie, kako bi kroz pomoć u integraciji i pristupu pravima uspeo da odgovori na njene potrebe i život u Srbiji učini lepšim.

Aktuelna izdanja centra

Sva izdanja

Posebna izdanja

Podjednako važni – program za rad sa mladima na temama društvenih (ne)jednakosti

Autori: Branka Bajić Jovanov, Demir Mekić, Dušan Blagojević, Jelena Vuksanović

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Prava zdravstvenih radnika tokom pandemije COVID-19 u Srbiji: Heroji ili zanemarne žrtve?

Autorke: Marina Mijatović, Gorica Đokić, Milja Dimitrijević

Preuzmite publikaciju