Stigmatizacija i diskriminacija mladih u kontekstu HIV i koronavirusa #mladiNISUkrivi

3. decembar 2020.

Stigmatizacija i diskriminacija mladih u kontekstu HIV i koronavirusa #mladiNISUkrivi

Omladinski program Beogradskog centra za ljudska prava održao je 02. decembra online razgovor #MladiNISUKrivi o stigmatizaciji i diskriminaciji mladih u kontekstu HIV i koronarvirusa. U razgovoru su učestvovali imunolog i član Kriznog štaba Srđa Janković, epidemiološkinja koja se bavi HIV-om na Studentskoj poliklinici Mila Paunić i šef Tima za ljudska prava UN u Srbiji Milan Marković. Moderatorka Nevena Nikolić, koordinatorka Omladinskog programa razgovarala je sa gostima o predstavljanju mladih u medijima i društvu, stereotipima, pravu na zdravlje u pandemijskim uslovima, kao i ugroženosti i poverenju.

Doktor Srđa Janković istakao je da u kolektivnoj borbi protiv koronavirusa može da pomogne samo solidarnost i mostovi među generacijama, a ne upiranje prstom u mlade da su, kako je to prisutno u medijima, glavni u širenju koronavirusa. Po njegovom mišljenju, ukoliko bi se gledala koja starosna grupa najmanje sledi propisane mere, to je grupa ljudi njegove starosne dobi – od 30 do 50 godina starosti.

Doktorka Mila Paunić istakla je da našoj naciji generalno nedostaje zdravstveno vaspitanje, te da ne treba kriviti mlade zbog ponašanja u vreme krize. Ona je dodala da se u zdravstvenim institucijama, nadležnom ministarstvu i drugim telima i organima glas mladih sve slabije čuje, i da na žalost uvođenje obaveznog zdravstvenog vaspitanja u školski sistem nije zaživelo.

Šef Tima UN za ljudska prava Milan Marković napomenuo je da pravo na zdravlje predstavlja pravo svakog od nas da pristupa podjednako, bez diskriminacije, čitavom spektru usluga zdravstvene zaštite, zaštite životne sredine, zdravoj pijaćoj vodi, obrazovanju, stanovanju i svemu onome što utiče na zdravlje. Osvrnuvši se na pitanje odgovornosti zbog nepoštovanju propisanih epidemioloških mera, naveo je da je ona prvenstveno na onome ko ima odgovornost da mere reguliše i kontroliše. Doktori Paunić i Janković su se takođe saglasili da su donosioci odluka najodgovorniji, ali i da svaki pojedinac može da doprinese da se mere bolje sprovedu.

Učesnici razgovora su se složili i da je pitanje mentalnog zdravlja, tokom i nakon izlaska iz krize od izuzetne važnosti i za mlade i za sve generacije.

https://www.youtube.com/watch?v=RYbuMIiLRBQ

Aktuelna izdanja centra

Sva izdanja

Posebna izdanja

Podjednako važni – program za rad sa mladima na temama društvenih (ne)jednakosti

Autori: Branka Bajić Jovanov, Demir Mekić, Dušan Blagojević, Jelena Vuksanović

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Prava zdravstvenih radnika tokom pandemije COVID-19 u Srbiji: Heroji ili zanemarne žrtve?

Autorke: Marina Mijatović, Gorica Đokić, Milja Dimitrijević

Preuzmite publikaciju