Sprečavanje i kažnjavanje torture – od usvajanja pravnih standarda do unapređivanja prakse

maj 2009 – oktobar 2012.

Donator: Evropska unija i Institut za otvoreno društvo (Open Society Institute)

Beogradski centar za ljudska prava je od 2009. do 2012. sprovodio projekat pod nazivom „Sprečavanje i kažnjavanje mučenja – od usvajanja pravnih standarda do unapređivanja prakse“, čiji je cilj bilo unapređivanje pravne regulative i prakse državnih organa u pogledu sprečavanja i kažnjavanja mučenja i nečovečnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja.Realizujući ovaj projekat, Beogradski centar je sproveo niz aktivnosti usmerenih ka poboljšanju položaja lica lišenih slobode u Srbiji.

Naime, saradnici Beogradskog centra sistematski su pratili aktivnosti svih državnih organa od značaja za sprečavanje i kažnjavanje mučenja i drugih oblika zlostavljanja, a naročito postupanje državnih organa prema licima koja se nalaze u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija. Tokom projekta je svaki zavod za izvršenje krivičnih sankcija posećen bar dva puta i o svakoj poseti je napisan izveštaj. Pored ovih izveštaja, objavljivani su i sveobuhvatni godišnji izveštaji o stanju u ovim ostanovama, na srpskom i engleskom jeziku.

Postupanje prema licima lisenim slobode

Godišnji izveštaj o stanju u ustanovama za izvršenje krivičnih sankcija u Srbiji za 2010. godinu možete preuzeti ovde… 

Korica Treatment of Persons & Postupanje prema licima 2

Godišnji izveštaj o stanju u ustanovama za izvršenje krivičnih sankcija u Srbiji za 2011. godinu možete preuzeti ovde…. 

Organizovano je 17 seminara za pripadnike policije, zaposlene u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, sudije, tužioce, polaznike pravosudne akademije, novinare i urednike medija na kojima su polaznici upoznati sa međunarodnim standardima u oblasti prevencije i kažnjavanja zlostavljanja. Na ovim seminarima edukovano je oko 400 ljudi. Opširnije…

Održano je pet okruglih stolova na kojima je razgovarano o mogućnostima za efikasniju prevenciju i kažnjavanje torture i poboljšanje položaja lica lišenih slobode.

Objavljene su tri specijalizovane publikacije: jedna namenjena sudijama i tužiocima, jedna namenjena policijskim službenicima i zaposlenim u ustanovama za izvršenje krivičnih sankcija, i poslednja namenjena novinarima i urednicima medija.

Ivan Janković, Zabrana zlostavljanja – priručnik za policiju i zatvorsko osoblje, 2010.

Ivan Janković, “Zabrana zlostavljanja – priručnik za policiju i zatvorsko osoblje”

Sprecavanje i kaznjavanje zlo...

Radmila Dragičević Dičić, Ivan Janković, “Sprečavanje i kažnjavanje mučenja i drugih oblika zlostavljanja – priručnik za sudije i tužioce”  zabrana zlostavljanja i izvestavanje medija

 Nevena Kostic

Nevena Dičić Kostić, “Zabrana zlostavljanja i izveštavanje medija – priručnik za novinare”

15 elektronskih biltena sa izveštajima o posetama ustanovama za izvršenje krivičnih sankcija, prevodima opštih preporuka Komiteta za sprečavanje mučenja i komentarima presuda Evropskog suda za ljudska prava objavljeno je na internet stranici Beogradskog centra.

Pored navedenih, Beogradski centar je, samostalno ili u saradnji sa drugim organizacijama, preduzeo i niz drugih aktivnosti, kao što su izrada alternativnog izveštaja Komitetu UN za ljudska prava, izveštaja o kažnjavanju zlostavljanja u Srbiji za potrebe drugog ciklusa Univerzalnog periodičnog pregleda UN Saveta za ljudska prava (UPR) i druge.

Na kraju, izrađeni su predlozi za unapređenje pravnog okvira i prakse u pogledu sprečavanja i kažnjavanja zlostavljanja u Srbiji, koji su predstavljeni nadležnim organima Republike Srbije, uključujući Narodnu skupštinu, Ministarstvo pravde, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Zaštitnika građana.

Predlozi za unapredjenje prakse protiv zlostavljanja

Predlozi za unapređenje pravnog okvira i prakse u oblasti sprečavanja i kažnjavanja zlostavljanja u Srbiji

 

Donator: Evropska unija i Institut za otvoreno društvo (Open Society Institute)

Aktuelna izdanja centra

Sva izdanja

Posebna izdanja

Podjednako važni – program za rad sa mladima na temama društvenih (ne)jednakosti

Autori: Branka Bajić Jovanov, Demir Mekić, Dušan Blagojević, Jelena Vuksanović

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Prava zdravstvenih radnika tokom pandemije COVID-19 u Srbiji: Heroji ili zanemarne žrtve?

Autorke: Marina Mijatović, Gorica Đokić, Milja Dimitrijević

Preuzmite publikaciju